Роботи з демонтажу дюбелів з цвяхами, що стирчать зі стін, а також дюбелів без цвяху або з його уламком, та їх аналогів є невід’ємною частиною підготування поверхонь до фінішного етапу оздоблювальних робіт. Знання про те, як правильно виконати такий демонтаж та які інструменти при цьому використовувати, стануть в нагоді як у випадку масштабного ремонту, так і тоді, коли з’являється бажання оновити ремонт шляхом невеличкого перепланування простору або переставляння меблів.

В залежності від того, чи є метою максимально зберегти цілісність поверхні та від того, з якого саме матеріалу вироблений дюбель (пластик, деревина, метал), добирають і інструмент, і вид впливу.

5 головних способів демонтажу дюбеля

  1. Висмикуємо.
  2. Вбиваємо.
  3. Нагріваємо.
  4. Висвердлюємо/обсвердлюємо.
  5. Зрізаємо.

Висмикуємо дюбель

У такий спосіб можна витягти дюбель зі цвяхом або без нього, що виступає над поверхнею, перед тим трохи розхитавши його у матеріалі стіни. Для цього буде потрібно прикласти різноспрямовану ударну силу, простіш за все зробити це за допомогою молотка. Далі виконується захоплення елементу та його різке висмикування назовні.

Схожим чином можливо висмикнути і дюбель з відсутнім цвяхом, заглиблений у стіні. Для цього у дюбель вкручують саморіз, залишаючи зовні одну його третину, а потім у такий так само висмикують його.

Інструменти: молоток, пасатижі/цвяходер, саморіз/штопор.

Матеріал дюбеля: пластик, деревина (чіп), метал.

Вбиваємо дюбель

Під час висмикування дюбеля нерідко буває так, що шар тинку відпадає разом з витягуваним елементом. Якщо питання наявності або відсутності дюбеля в саме тому місці стіни не є принциповим, але бажано уникнути такого побічного ефекту, то можна забити дюбель глибше у стіну, видаливши перед тим його голівку.

Іноді вбивання дюбеля (особливо металевого) може бути першим етапом його витягування. Вібраційне ударне навантаження трохи розширить отвір в бетоні або цеглі, послабивши щільність охоплювання дюбеля, після чого можна його видалити за допомогою цвяходера, захопивши його під голівкою.

Інструменти: молоток, ніж (будь-який гострий інструмент), цвяходер.

Матеріал дюбеля: пластик, метал.

Висвердлюємо/обсвердлюємо дюбель

Якщо дюбель в стіні залишати не можна, але і витягти його здається доволі складною справою, його можна висвердлити за допомогою дриля та відповідного за розмірами свердла. Дюбель при цьому кришиться, а стружка потім видаляється з отвору. Ясна річ, для металевих дюбелів таких спосіб використовувати не можна. Але якщо треба видалити металевий дюбель, та він занадто глибоко та щільно сидить у стіні, його можна обсвердлити — проробити навколо нього кілька отворів, що полегшить захоплювання та витягування дюбеля за допомогою відповідного інструменту. Це також дасть можливість перед тим його розхитати за потреби. Якщо ви обираєте цей спосіб демонтажу, потрібно пам’ятати, що цілісність стіни буде значно порушено і ви отримаєте отвір досить великого діаметру.

Інструменти: електродриль/перфоратор, пасатижі, молоток.

Матеріал дюбеля: пластик, деревина/метал.

Нагріваємо дюбель

Один зі способів полегшити доступ до щільно застряглого у стіні пластмасового кріпильного елементу, чи то тільки дюбель, або дюбель із уламком цвяху, — це нагріти його лютником або пальником, розм’якшувавши його послабивши у такий спосіб його зчеплення з матеріалом. Після цього можна скористуватися відповідним метизом аби цілком витягти увесь кріпильний елемент.

Інструменти: лютник/пальник, шуруп/саморіз, круглогубці.

Матеріал дюбеля: пластик.

Зрізаємо дюбель

Якщо усі перераховані способи не допомогли, або не підійшли, завжди залишається можливість видалити виступаючу над поверхнею помітну частину кріплення, замуровавши залишок у стіні. Добирати інструмент для видалення потрібно відповідно тому, дюбель з якого матеріалу потрібно буде різати.

Інструменти: ніж або «болгарка».

Матеріал дюбеля: пластик, метал.